• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Metodický dokument

Koncepce hygienické služby a primární prevence v ochraně veřejného zdraví (2013)

Zpracovatel/garant: Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví / odbor ochrany veřejného zdraví a odbor strategie a řízení ochrany a podpory veřejného zdraví

Popis dokumentu: Koncepce byla vytvořena na základě usnesení Senátu Parlamentu ČR č. 499 ze dne 26. ledna 2012, které bylo přijato v souvislosti s projednáváním návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Koncepce je východiskem pro stabilizaci a rozvoj systému ochrany a podpory veřejného zdraví, tj. hygienické služby v souladu s přijatými „Tezemi koncepce a strategie hygienické služby“ představené hlavním hygienikem ČR MUDr. Vladimírem Valentou, Ph.D. v říjnu 2012. Koncepce je zároveň základem pro strategii prevence nemocí a zlepšování zdravotního stavu populace ČR.

Cílem je zvýšit úroveň zdraví a snižovat výskyt nemocí a předčasných úmrtí, kterým lze předcházet. Důsledkem bude zlepšení kvality života lidí, zvýšení produktivity práce, snížení nákladů na zdravotní služby a prodloužení života prožitého ve zdraví.


Indikátory v metodickém dokumentu

Koncepce hygienické služby a primární prevence v ochraně veřejného zdraví (2013)
Cílem prevence nemocí a ochrany a podpory zdraví je zvýšit úroveň zdraví a snižovat výskyt nemocí a předčasných úmrtí, kterým lze předcházet.
1 Tvorba a realizace strategie celoživotního vzdělávání a výchovy pro zdraví zaměřené na pomoc občanům vážit si svého zdraví a rozvíjet schopnosti rozhodovat a jednat pro zdraví.
2 Využití účinných metod sociálního marketingu k nabídce zdravějších variant životního stylu na základě soudobých vědeckých poznatků.
3 Tvorba podmínek, které podporují zdraví a zdravý životní styl, zvyšují úroveň znalostí o zdraví, o primární prevenci nemocí a o screeningových či vakcinačních programech a snižují nerovnosti ve zdraví za aktivní účasti všech resortů a dalších složek společnosti.
1 Dostatečná pohybová aktivita populace;
2 Správná výživa a stravovací návyky populace;
3 Zvládání stresu a duševní zdraví;
4 Vytvoření celospolečenské strategie směřující ke zlepšování stavu životního a pracovního prostředí a životní úrovně lidí.
4 Zdravotně rizikové chování (konzumace tabáku, nadměrná spotřeba alkoholu, užívání drog, chování vedoucí k úrazům, rizikové sexuální chování a z toho plynoucí výskyt infekčních onemocnění – zvláště HIV/AIDS, virových hepatitid a sexuálně přenosných nemocí);
5 Vzdělávání a programy podpory zdraví zaměřené na determinanty a rizikové faktory zdraví, a také na podporu screeningových programů;
6 Infekční onemocnění, zejména nové a znovu se objevující infekce, infekce spojené s poskytováním zdravotní péče, antimikrobiální rezistence a vakcinační programy
7 Snižování zdravotních rizik ze životního a pracovního prostředí;
8 Snižování nerovností ve zdraví;
5 Sledování a vyhodnocování efektivity ve strategii navržených opatření, včetně sledování a vyhodnocování efektivity screeningových programů.
9 Screeningové programy, jejich sledování a vyhodnocování jejich efektivity;
10 Identifikace možností pro případné plánování nových screeningových programů a jejich realizace.
TISK
i