• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Metodický dokument

Pandemický plán České republiky (2011)
Pandemic Plan of the Czech Republic (2011)

Zpracovatel/garant: odbor ochrany veřejného zdraví / oddělení epidemiologie

Popis dokumentu: Pandemický plán ČR (PP ČR) již 4. Vydáním pandemického plánu v historii ČR a novelizuje Pandemický plán ČR (PP ČR) z roku 2006. Předkládaná aktualizace byla mj. iniciována zkušenostmi získanými z posledních pandemií s ohledem na nové poznatky o šíření chřipkového viru i o vzniku nových pandemických variant, dále dle aktuálních doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) i implementaci Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR, 2005)). Zkušenosti prokázaly, že hrozba nových infekčních onemocnění (jako např. SARS) vyžaduje v mnoha bodech implementaci opatření shodných s opatřeními při pandemii chřipkového viru. Pandemický plán je proto uzpůsoben tak, aby byl v takovýchto situacích dle potřeby aplikovatelný.


Indikátory v metodickém dokumentu

Pandemický plán České republiky (2011)
Hlavním cílem v oblasti veřejného zdraví je připravenost na vznik pandemie, schopnost rychlé mobilizace sil pro boj s pandemií a pokud možno co nejvíce redukovat dopad propuknuvší pandemie na společnost.
Interpandemické období, fáze 1-3: plánování a koordinace, monitoring situace, omezení šíření nemoci, zajištění kontinuity fungování zdravotnického systému, komunikace, intersektorální spolupráce
Posílení připravenosti na pandemii chřipky na všech úrovních – globální, národní i regionální a zajištění rychlé charakteristiky nového agens a včasné zjišťování, oznamování a reakce na další případy nemoci.
Období pandemické pohotovosti, fáze 4-5: plánování a koordinování, monitoring situace a hodnocení, omezení šíření nemoci, zajištění kontinuity fungování zdravotního systému, komunikace a intersektorální spolupráce.
Udržet nový virus v omezených ohniscích nebo zpozdit šíření, aby se získal čas na provedení opatření k připravenosti, včetně vyvinutí vakcíny. Vyvinutí maximálního úsilí o omezení nebo zpoždění šíření nákazy a získání času k provedení opatření v reakci na pandemii, včetně vyvinutí vakcíny. Dochází k přesměrování aktivit (zejména v 5B fázi) z oblasti připravenosti k odpovědi na globální úrovni tak, aby byl co možná nejvíce redukován dopad pandemie na společnost.
Období pandemie, fáze 6: plánování a koordinování, monitoring situace a hodnocení, omezení šíření nemoci, zajištění kontinuity fungování zdravotního systému, komunikace a intersektorální spolupráce.
Co možná nejvíce redukovat dopad pandemie na společnost. Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující celé kontinenty. Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinent) za určité časové období. Tento stupeň není stupněm klinické závažnosti onemocnění, nýbrž znamená, že onemocnění(infekce) postihla již řadu kontinentů. Aktivity směřují zejména k redukci dopadu pandemie
na společnost.
TISK
i