• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Metodický dokument

Regionální inovační strategie Ústeckého kraje (2014)

Zpracovatel/garant: Odbor regionálního rozvoje ÚK

Popis dokumentu: V programovém období Kohezní politiky EU od roku 2014 je na oblast výzkumu a inovací kladen velký důraz, ale čerpání finančních prostředků je podmíněno existencí koncepčního dokumentu, který zaručí, že budou finanční prostředky využity účelně. Tímto dokumentem na krajské úrovni je Regionální inovační strategie Ústeckého kraje z ledna 2014. Řídící výbor RIS Ústeckého kraje na svých jednáních projednal a schválil vizi strategie a tři prioritní oblasti: Prioritní oblast A - Lidské zdroje pro zvýšení inovační a technologické výkonnosti ekonomiky kraje. Prioritní oblast B - Transfer technologií a spolupráce výzkumných organizací a podnikového sektoru. prioritní oblast C - Inovace ve veřejné sféře - životní prostředí, zdravotnictví a sociální oblast a poskytování veřejných služeb obcemi.


Indikátory v metodickém dokumentu

Regionální inovační strategie Ústeckého kraje (2014)
A. Lidské zdroje pro zvýšení inovační a technologické výkonnosti ekonomiky kraje
A.1 - Udržet v kraji vlastní absolventy, motivovat mladé lidi z kraje studující jinde k návratu do kraje a získávat odborníky z jiných krajů nabídkou přitažlivých zaměstnání a atraktivních podmínek pro růst kvalifikace a kariéru.
A.1.1 - Spolupráce studentů a firem
A.1.2 - Spolupráce studentů a firem - kariérní poradenství na UJEP
A.1.3 - Absolventské pozice
A.1.4 - Návratová stipendia
A.1.5 - Podpora podnikání absolventů
A.1.6 - Iniciace inovativních start-up firem
A.2 - Popularizovat technické obory a napomáhat poptávce žáků a studentů po technickém vzdělání a podporovat jejich zájem o techniku a přírodní vědy, zvýšit prestiž těchto oborů, a to jak ve studiu tak jako perspektivní zaměstnání.
A.2.1 - Popularizace technických a přírodovědných oborů
A.2.2 - Atraktivní věda
A.2.3 - Odborníci do škol
A.3 - Zvýšit kvalitu technického vzdělávání a absolventů technických oborů na středních i vysokých školách, propojit je více s hospodářstvím a potřebami oborů v kraji, posílit praktické dovednosti absolventů a jejich znalost a porozumění v praxi již v průběhu studia.
A.3.1 - Úprava struktury krajského vzdělávacího systému
A.3.2 - Výukové zázemí na středních školách
A.3.3 - Odborné vzdělávání pedagogů
B. Transfer technologií a spolupráce výzkumných organizací a podnikového sektoru
B.1 - Zvýšit četnost i rozsah vzájemné spolupráce firem na inovacích a zvýšit četnost i rozsah spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a firmami, v obou případech v kraji i mimo kraj.
B.1.1 - Inovační vouchery
B.1.2 - Propojení výzkumné a aplikační sféry
B.1.3 - Inovační centrum
B.2 - Přitáhnout do kraje nové inovativní firmy a nové inovativní aktivity existujících firem, domácích i zahraničních, podpořit vznik nových a růst stávajících inovativních firem v kraji, včetně přenosu výsledků výzkumu do výrobní a obchodní praxe, podpořit uplatnění těchto inovativních firem na trzích mimo kraj.
B.2.1 - Aktivní politika kraje vůči usídleným i novým investorům
B.3 - Rozvíjet špičkové výzkumné týmy s využitím stávajících vynikajících výzkumníků, získávat nové špičkové odborníky a vytvářet kolem nich výzkumné týmy, propojovat tyto týmy navzájem, stimulovat je ke spolupráci s firmami a zlepšit jejich zapojení do projektů se špičkovými výzkumnými pracovišti v Česku i v cizině, udržet stabilní kvalitu výzkumu v regionu.
B.3.1 - Posilovat specializaci oborového zaměření UJEP
B.3.2 - Rozvoj výzkumných týmů mimo UJEP/ve spolupráci s UJEP
B.3.3 - Nové výzkumné centrum
C. Inovace ve veřejné sféře - životní prostředí, zdravotnictví a sociální oblast a poskytování veřejných služeb obcemi
C.1 - Ochránit a zlepšovat kvalitu zachovalých přírodních zdrojů (lázeňských pramenů, vod, jedinečných přírodních lokalit), zlepšovat podmínky pro jejich využívání a rozvíjet jejich využívání podnikatelskými aktivitami, které je nebudou znehodnocovat či ohrožovat.
C.1.1 - Inovativní řešení rekultivací
C.1.2 - koordinované využívání zdrojů
C.2 - Rekultivovat poškozená území, vyhledávat a realizovat nové způsoby rekultivací a obnovy krajiny i sídel. V případě rekultivací a obnovy krajiny je cílem rychlejší a lepší návrat přírodě blízkých poměrů v krajině, v případě sídel a jejich částí pak efektivnější návrat a využití tak, aby tato území nepředstavovala společenskou zátěž, ale naopak aby byla zdrojem rozvoje kraje.
C.2.1 - Inovativní veřejná správa
C.3 - Posílit a rozvíjet lékařský a v širším smyslu zdravotnický výzkum, vytvořit nová a rozvíjet existující špičková lékařská pracoviště, rozvíjet kvalitní výuku jak lékařů, tak zdravotnického personálu.
C.3.1 - Biomedicínské centrum/nemocnice univerzitního typu
C.3.2 - Posílení zdravotnických studií na UJEP
C.3.3 - Inovativní lázeňská péče
C.4 - vytvořit systém podpory sociálních inovací a výzkumu v této oblasti s cílem snižování rizik sociální exkluze, vytváření pracovních míst pro znevýhodněné skupiny obyvatel, jejich aktivace a motivace k zapojení do společnosti.
C.4.1 - Moderní a efektivní sociální služby
TISK
i