• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Strategický ukazatel

13.1.4 Index červených seznamů

Využito v metodickém / strategickém dokumentu:
Strategický rámec Česká republika 2030 (2017)
Poskytovatel ukazatele: Agentura ochrany přírody a krajiny
Význam indikátoru z hlediska udržitelného rozvoje:
Červené seznamy jsou zdrojem informací o stavu druhů, jež je možné využít jako podklad pro návrhy ochranářských opatření či pro hodnocení vlivu projektů na životní prostředí. Index lze porovnávat i v mezinárodním měřítku.

základní informace

Správce: Agentura ochrany přírody a krajiny
Definice a metodika stanovení indikátoru:
Index červených seznamů je vyjádřením trendů ve stavu ohrožení druhů, na základě velikosti jejich populace a areálu, stav je hodnocen pomocí kategorií IUCN používaných v červeném seznamu ohrožených druhů, tj. ohrožený, silně ohrožený a kriticky ohrožený druh.
Červené seznamy pro ČR existují pro všechny základní skupiny živočichů, rostlin i hub. Index pro hodnocené období se vypočte násobením počtu druhů v každé kategorii červených seznamů váhou dané kategorie. Ukazatelem je pak rozdíl mezi těmito hodnotami pro jednotlivé skupiny mezi hodnocenými roky. Stav má být hodnocen v pravidelném intervalu.
Jednotka:
Index dosahuje hodnoty od 0 do 1, kdy 0 znamená, že všechny druhy zkoumané skupiny vyhynou, 1 znamená, že žádné nevyhynou. Ukazatelem je rozdíl mezi těmito hodnotami pro jednotlivé skupiny mezi hodnocenými roky, tj. zlepšení či zhoršení stavu dané skupiny
Časová dostupnost dat (časová řada): Liší se u jednotlivých skupin organismů. U všech skupin bude v roce 2017 vydán nový červený seznam pro ČR.
Mezinárodní porovnatelnost:
IUCN
Frekvence zjišťování dat: Optimálně každé 4 roky, záleží však na jednotlivých skupinách.
Členění indikátoru (podle pohlaví, příjmu, věku atd.): Červené seznamy cévnatých rostlin, mechorostů, lišejníků, hub (makromycetů), bezobratlých a obratlovců
TISK
i