• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Strategický ukazatel

8.2.1 Výdaje na výzkum a vývoj v podnikatelském sektoru (BERD)

Využito v metodickém / strategickém dokumentu:
Strategický rámec Česká republika 2030 (2017)
Poskytovatel ukazatele: Český statistický úřad
Význam indikátoru z hlediska udržitelného rozvoje:
Inovace jsou úzce spjaty s výzkumem a vývojem, který poskytuje nutnou primární základnu pro tvorbu a zavádění inovací, zejména se zaměřením na produkci nových výrobků a služeb (produktové inovace) nebo inovaci procesů. Podnikové výdaje na výzkum a vývoj (ukazatel BERD) jsou tak používány k měření části vstupů do inovačního systému. Lze pomocí nich indikovat objem investic směřujících na tvorbu nových znalostí a
technologií sloužících pro inovační proces podniků. Jejich výše však není přímo úměrná míře inovativnosti ekonomiky nebo dílčího odvětví. Cílem je číselně podchytit, ve kterých odvětvích jsou koncentrovány podnikové výdaje na VaV, jak se vyvíjí jejich objem v čase, jaké je jejich rozložení z pohledu velikostních, odvětvových a dalších charakteristik podnikatelského sektoru.

základní informace

Správce: Český statistický úřad
Definice a metodika stanovení indikátoru:
Celkové výdaje na výzkum a vývoj v podnikatelském sektoru zahrnují veškeré neinvestiční a investiční výdaje vynaložené na výzkum a vývoj provedený v podnikatelském sektoru na území daného státu, a to bez ohledu na zdroj jejich financování – pro mezinárodní srovnání se používá pro tento ukazatel zkratka BERD (Business Enterprise Expenditure on R&D). Ukazatel BERD nezahrnuje výdaje sledovaných podniků provádějících výzkum a vývoj, které byly vynaloženy za nákup služeb VaV od jiných subjektů a dále prostředky převedené ostatním spoluřešitelům v rámci společného VaV projektu a dotace či příspěvky (finanční transfery) poskytnuté třetím osobám na u nich prováděný VaV.

Poznámka: Podnikatelský sektor zahrnuje všechny ekonomické subjekty, jejichž hlavní činností je tržní výroba zboží nebo služeb pro prodej široké veřejnosti za ekonomicky významnou cenu. Sledují se údaje za všechny ekonomické subjekty podnikatelského sektoru provádějící v sledovaném roce výzkumnou a vývojovou činnost, a to bez ohledu na jejich velikost, vlastnictví či převažující ekonomickou činnost.
Jednotka:
mil. Kč, podíl na HDP / přidané hodnotě či celkové produkci vytvořené v podnikatelském sektoru
Časová dostupnost dat (časová řada): Od roku 2005
Mezinárodní porovnatelnost:
Eurostat, OECD
Frekvence zjišťování dat: Ročně podle údajů z šetření VTR 5-01
Členění indikátoru (podle pohlaví, příjmu, věku atd.): Podle vlastnictví (veřejné podniky, soukromé domácí podniky a podniky pod zahraniční kontrolou), velikosti (malé, střední a velké podniky), převažující ekonomické činnosti (klasifikace CZ-NACE) a sídla (klasifikace CZ-NUTS) sledovaných podniků.

Poznámka: Při interpretaci údajů v členění podle převažující ekonomické činnosti sledovaných subjektů je nutno brát v potaz, že tato převažující ekonomická činnost se v některých případech může lišit od charakteru činnosti prováděného výzkumu a vývoje. Tento nedostatek je částečně řešen prostřednictvím kódu produkce činnosti prováděné v oblasti VaV, jenž je za podnikatelský sektor sledován od roku 2012, a údaji za výdaje na VaV ve vybraných technologických oblastech (ICT, biotechnologie a nanotechnologie), které jsou k dispozici od roku 2005.
TISK
i