• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Indikátor

Produkce směsného komunálního odpadu ČR kraj ORP

(méně je lépe)
Význam indikátoru z hlediska udržitelného rozvoje:
Současná civilizace produkuje obrovské množství odpadů různých druhů a vlastností. Odpadů je dokonce tolik, že mají svůj samostatný obor - odpadové hospodářství. To se zabývá především technologiemi a možnostmi využití anebo odstranění odpadů. Nejsnazším řešením problému s odpady je však předcházení jejich vzniku.

Z pohledu dělení odpadů dle jejich vlastností patří komunální odpad mezi ostatní odpady. Do skupiny komunálních odpadů zařazujeme všechny odpady vznikající na území obce při činnosti domácností, ale také obcí a malých živnostníků. Nejběžnějším příkladem komunálních odpadů je směsný komunální odpad (zbytkový, nevytříděný odpad z domácností), vytříditelné složky komunálního odpadu (sklo, papír, plasty), ale také objemný odpad (např. nábytek apod.), nebezpečné odpady (např. odevzdané ve sběrných dvorech) a odpad z udržování zeleně. Kromě těchto základních komunálních odpadů tvoří významnou a dosud ne zcela řešenou skupinu biologicky rozložitelné komunální odpady (BRKO). Komunální odpady se na celkové produkci všech odpadů v ČR dlouhodobě podílejí cca 17 %.

Podíl vytříděného odpadu na celkové produkci komunálního odpadu představuje v ČR cca 50 %.  Zbylý odpad (tedy SKO) představuje zbytkovou směs komunálních odpadů, kterou již není možno třídit a následně využít a vyhazujeme ji do běžných kontejnerů. Tyto odpady v současné době končí bez dalšího využití na skládkách nebo ve spalovnách, kde slouží alespoň k výrobě tepla a elektrické energie (výhřevnost směsného komunálního odpadu se pohybuje v rozmezí 7–15 MJ/kg; viz www.vitejtenazemi.cz/cenia/index.php).



základní informace

Zdroj dat: ISOH
Správce: CENIA - česká informační agentura životního prostředí
Poznámka ke zdroji dat:
Data o SKO lze získat v ISOH -  isoh.mzp.cz/VISOH/.  

Po vstupu do systému je dále třeba:
• V pravém okně vybrat  „přednastavený typ přehledu“  
• 4. Komunální odpady – nakládání a produkce
• 4.22 Celková produkce směsného komunálního odpadu
• zadat jednu nebo více obci
• vybrat rok
Definice a metodika stanovení indikátoru:
Komunální odpad je definován jako veškerý odpad vznikající při činnosti fyzických osob na území obce (definice odkazuje na Katalog odpadů, který skupinu 20 vymezuje jako komunální odpady (odpady z domácností a podobné živnostenské, průmyslové odpady a odpady z úřadů) včetně složek odděleného sběru. Směsný komunální odpad je zbylá (nevyužitelná) část komunálního vzniklá po vytřídění využitelných a nebezpečných druhů odpadů. Má katalogové číslo samostatného druhu odpadu 20 03 01. SKO je tedy součástí komunálního odpadu a tvoří jej nevytříditelné složky komunálního odpadu, tedy takový odpad, který není možné vhodit do barevných kontejnerů na tříděný odpad. Pro porovnatelnost mezi obcemi se celkové množství (hmotnost) směsného komunálního odpadu vztáhne k počtu obyvatel, tedy: Produkce směsného komunálního odpadu na obyvatele = celková hmotnost směsného komunálního odpadu / počet obyvatel obce
Jednotka:
kilogramy na osobu (kg/os.)
Časová dostupnost dat (časová řada): 2009-2017
Územní (prostorová) dostupnost dat: národní, kraj, 3, město
Mezinárodní porovnatelnost:
Vzhledem k různé klasifikaci jednotlivých druhů odpadů je třeba provádět mezinárodní porovnání se znalostí jednotlivých systémů (nebo v rámci jednoho systému, např. Eurostatu).
Interpretace indikátoru:

Komunální odpad se podílí na celkové produkci odpadů v ČR asi 16 %. To je relativně málo, ale týká se každého z nás a produkujeme ho denně. Obyvatelé ČR jich v roce 2016 vyprodukovali 5,6 milionů tun (o cca 300 tisíc tun více než v roce 2015). Každý občan ČR tedy v průměru ročně vyprodukuje 531 kg komunálního odpadu. Protože jde hlavně o odpady z domácností, objevují se v kontejnerech a popelnicích zbytky jídla, papír, plasty, sklo, textil, kovy a obalový materiál. Spousta těchto materiálů je ale znovu použitelná (recyklovatelná). Proto byl zaveden sběr a třídění odpadu. Na skládkách skončilo 45 % komunálních odpadů, což je neuspokojivé (směsný komunální odpad tedy tvoří cca 55 % odpadu komunálního). MŽP předpokládá, že se situace bude nadále měnit s ohledem na od r. 2015 zavedené povinné třídění kovů a bioodpadu a na blížící se platný zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, Směsný komunální odpad je součástí komunálního odpadu a tvoří jej nevytříditelné složky komunálního odpadu, tedy takový odpad, který není možné vhodit do barevných kontejnerů na tříděný odpad.

Hodnota indikátoru by měla klesat tak, jak bude stoupat podíl vytříděné složky komunálního odpadu. Pozitivní je tedy klesající trend. Dále je možno porovnávat obce mezi sebou a/nebo s republikovým průměrem (měrné hodnoty na osobu). Nižší hodnota značí menší produkci odpadů a tudíž menší zátěž životního prostředí.

Body zlomu:
nejlepší regiony EU produkují již méně než 70 kg SKO na osobu a rok
Prezentace indikátoru:

Indikátor je číslo, lze prezentovat v tabulce, grafem atd.

loading
loading


Legenda
V grafu jsou využity statistické míry polohy – kvartily.
Ty rozdělují hodnoty celého souboru (všech obcí či krajů) na čtyři části:
1. pásmo - 25 % nejlepších hodnot (první čtvrtina obcí/krajů)
2. pásmo - 25 % vyšších středních hodnot (druhá nejvyšší čtvrtina)
3. pásmo - 25 % nižších středních hodnot (druhá nejnižší čtvrtina)
4. pásmo - 25 % nejvyšších hodnot (poslední čtvrtina obcí/krajů)
nulové hodnoty
území bez dat
Rok:  2018201720162015201420132012201120102009
Legenda
V grafu jsou využity body zlomu (vizte popis výše).
──── nejlepší regiony EU produkují již méně než 70 kg SKO na osobu a rok Nejlepší hodnoty v EU
─ ─ ─ průměr všech ORP (kromě Praha)
loading
TISK
i