• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Indikátor

Index efektivnosti migrace

Poskytovatel indikátoru: Definice: OSN (DESA)
Význam indikátoru z hlediska udržitelného rozvoje:

Indikátor je úzce spjat s atraktivitou území pro život. Protože migrace velmi intenzívně reaguje na měnící se ekonomické a sociální podmínky, je uvedený index také výstižnou charakteristikou těchto podmínek.

základní informace

Definice a metodika stanovení indikátoru:

Podíl migračního salda a celkového migračního objemu v ročním průměru:

Podíl migračního salda a celkového migračního objemu v ročním průměru

Migrační saldo (někdy také "čistá migrace") – rozdíl mezi počtem přistěhovalých a vystěhovalých ve zkoumaném územním celku. Společně s přirozeným přírůstkem je základním údajem pro bilance obyvatelstva.

Migrační objem (také „migrační obrat“) - celkový počet migrantů, který je součtem počtu přistěhovalých a vystěhovalých v dané oblasti.

Index efektivnosti migrace (Index migrační účinnosti) – poměr migračního salda a migračního objemu. Hodnota indexu blízká 1 (resp. -1) tedy znamená výraznou převahu počtu přistěhovalých nad počtem vystěhovalých (resp. výraznou převahu počtu vystěhovalých nad počtem přistěhovalých), naproti tomu hodnota blízká 0 svědčí o malém rozdílu mezi počtem přistěhovalých a vystěhovalých v porovnání s celkovým počtem stěhujících se osob.

Viz např. : Roubíček, V. 1997. Úvod do demografie. 1. vyd. Praha: CODEX Bohemia, 348 s.

Jednotka:
číslo [1/-1]
Územní (prostorová) dostupnost dat: kraj
Mezinárodní porovnatelnost:
Ne
Frekvence zjišťování dat: Roční
Interpretace indikátoru:

Hodnota indexu nabývá hodnot -1 až +1. Hodnota blízká +1 znamená výraznou převahu počtu přistěhovalých nad počtem vystěhovalých, hodnota blízká -1 znamená výraznou převahu počtu vystěhovalých nad počtem přistěhovalých); hodnota blízká 0 pak svědčí o malém rozdílu mezi počtem přistěhovalých a vystěhovalých v porovnání s celkovým počtem stěhujících se osob. Objem migrace je závislý na velikosti populace. Pro porovnání migrace ve více regionech je proto vhodné používat nikoli absolutní, ale relativní charakteristiky (nejjednodušší z nich je obecná míra imigrace, resp. emigrace, definovaná pro daný rok jako poměr počtu přistěhovalých, resp. vystěhovalých, a středního stavu obyvatelstva v daném roce. Při hodnocení indexu efektivnosti migrace je nutno vzít do úvahy situaci v širším území (např. porovnat údaj s okresním nebo krajským průměrem apod.). Dále je nutno zohlednit potenciální riziko suburbanizace. U obcí s vyšší hodnotou indexu – obzvlášť v delší časové řadě nebo skokovém nárůstu – může nárůst hodnoty indikovat suburbanizační riziko. Je nutno zohlednit a posoudit, zda hodnota indexu vystihuje momentální nárůst obyvatel v rámci příslušné velikostní skupiny obcí nebo vzniká suburbanizační riziko výstavby.

 

Nedostatkem indexu je, že nereaguje na absolutní počet migrantů. Rovněž nevypovídá o věkové, vzdělanostní, profesní, kulturní aj. struktuře či složení migrace. Přitom tím, jak dochází ke stěhování obyvatel, mění se také věková či vzdělanostní struktura obyvatel v oblastech, které obyvatelstvo získávají a také v oblastech, které obyvatelstvo ztrácejí (ovlivnujě to ale více faktorů – viz např. https://www.czso.cz/csu/czso/101362-09-2000___2008-5_1_struktura_obyvatelstva_a_migrace)

Členění indikátoru (podle pohlaví, příjmu, věku atd.): Ne – index nevypovídá o věkové, vzdělanostní, profesní, kulturní aj. struktuře či složení migrace
Spolehlivost indikátoru, nejistoty apod.:

Vysoká (data ČSÚ).

Prezentace indikátoru:

Indikátor je číslo; lze jej prezentovat pro vybrané subjekty v číselné podobě, např. tabulkou nebo sloupcovým grafem

TISK
i