• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Indikátor

Koeficient ekologické stability (KES)
Coefficient of Ecological Stability
ČR kraj ORP

Využito v metodickém / strategickém dokumentu:
Sada klíčových indikátorů udržitelného rozvoje ORP
Poskytovatel indikátoru: Český statistický úřad
Význam indikátoru z hlediska udržitelného rozvoje:
Ekologická stabilita je významná z hlediska nosné kapacity prostředí. Aby krajina mohla odolávat větším či menším změnám (stresům, zátěži apod.), musí dosahovat určité úrovně ekologické stability. Ekologickou stabilitu území lze považovat přímo za jeden z klíčových principů (environmentální) udržitelnosti.

základní informace
i
Každý indikátor v Sadě klíčových indikátorů je popsán informacemi ve shodné struktuře, kterou naleznete ve vzorovém indikátorovém (metodickém) listu ZDE.

Hlavní indikátor v metodice:
Popis dat: Indikátor možno převzít např. od ČSÚ nebo provést vlastní výpočet podle výše uvedené metodiky.
Zdroj dat: ČÚZK
Správce: Český statistický úřad
Poznámka ke zdroji dat:
KES pro obce: Databáze MOS (ČSÚ) – kód indikátoru: 142000
KES pro SO ORP a kraje: databáze KROK (ČSÚ) – kód indikátoru 010150
Definice a metodika stanovení indikátoru:

Podíl ekologicky příznivých ploch a ploch, které zatěžují životní prostředí.

(chmelnice + vinice + zahrady + ovocné sady + TTP + pastviny + les + vodní plocha)/(orná půda + zastavěné plochy + ostatní plochy)

V čitateli tohoto podílu je součet výměr chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů, trvalých travních porostů, pastvin, lesní půdy a vodních ploch. Ve jmenovateli podílu je součet výměr orné půdy, zastavěných ploch a ostatních ploch.

Pozn.: Jedná se o metodiku, kterou KES počítá ČSÚ. Existují modifikace výpočtu – např. Míchal, 1983; Miklós, 1986; Rohon, 1995; Lipský, 2000.

Jednotka:
index
Časová dostupnost dat (časová řada): Od r. 2006
Územní (prostorová) dostupnost dat: kraj, město
Mezinárodní porovnatelnost:

KES je indikátor českého původu, v zahraničí se používají jiná měřítka územní/krajinné stability (např. Shannonův index diverzity ad.)

Frekvence zjišťování dat: 1x ročně (index není příliš dynamický, změny ve využití území se odehrávají pomalu a obvykle v malém rozměru)
Interpretace indikátoru:

Čím vyšší je hodnota KES, tím vyšší ekostabilizační potenciál území vykazuje. Ani vysoká hodnota KES však vysokou stabilitu území nezaručuje – indikuje pouze vhodné podmínky pro její vytvoření. Hodnoty KES bývají klasifikovány takto:

  • KES<0,10: území s maximální m narušením přírodních struktur, základní ekologické funkce musí být intenzívně a trvale nahrazovány technickým i zásahy

  • 0,10< KES<0,30: území nadprůměrně využívané, se zřetelným narušením přírodních struktur, základní ekologické funkce musí být soustavně nahrazovány technickými zásahy

  • 0,30< KES<1,00: území intenzívně využívané, zejména zemědělskou velkovýrobou, oslabení autoregulačních pochodů v ekosystémech způsobuje jejich značnou ekologickou labilitu a vyžaduje vysoké vklady dodatkové energie

  • 1,00< KES< 3,00: vcelku vyvážená krajina, v níž jsou technické objekty relativně v souladu s dochovanými přírodními strukturami, důsledkem je i nižší potřeba energo-materiálových vkladů

  • KES>3,00: přírodní a přírodě blízká krajina s výraznou převahou ekologicky stabilních struktur a nízkou intenzitou využívání krajiny člověkem

KES byl původně navržen pro tzv. bioregiony (v ČR jich je vymezeno 91); pro větší území jeho výpovědní hodnota klesá. Průměrná hodnota KES pro ČR je 1,05; rozpětí KES pro bioregiony ČR se pohybuje v rozmezí 0,2 (oblasti s převažující ornou půdou) až po 13 (horské oblasti).

Členění indikátoru (podle pohlaví, příjmu, věku atd.): Ne
Spolehlivost indikátoru, nejistoty apod.:

Spolehlivost, resp. přesnost indikátoru je závislá na zdroji dat. V případě KES zpracovaném ČSÚ je přesnost střední – data jsou odvozována z druhu pozemků uvedených v katastru nemovitostí a nemusí být ve všech případech přesná a aktuální. Je obecně známý fakt, že mnoho pozemků je v KN vedeno pod jiným druhem než je tomu ve skutečnosti. Řada měst má v GIS registr ploch a je schopna relativně přesně KES spočítat (přesnost pak může být vysoká).

Prezentace indikátoru:

KES je bezrozměrné číslo. Lze prezentovat pro vybrané subjekty v číselné podobě (tabulka) nebo např. sloupcovým grafem (viz př.: KES pro kraje ČR, 2016).

Vzhledem k prostorové povaze indikátoru je vhodné mapové zobrazení – pro tu lze využít zavedenou 5-stupňovou škálu (převedením kvantitativních proměnných na pořadové; viz interpretace indikátoru).

Příklad: KES pro SO ORP kraje Vysočina.

loading
loading


Legenda
V grafu jsou využity statistické míry polohy – kvartily.
Ty rozdělují hodnoty celého souboru (všech obcí či krajů) na čtyři části:
4. pásmo - 25 % nejnižších hodnot (poslední čtvrtina obcí/krajů)
3. pásmo - 25 % nižších středních hodnot (druhá nejnižší čtvrtina)
2. pásmo - 25 % vyšších středních hodnot (druhá nejvyšší čtvrtina)
1. pásmo - 25 % nejlepších hodnot (první čtvrtina obcí/krajů)
nulové hodnoty
území bez dat
Rok:  20222021202020192018201720162015201420132012201120102009200820072006
Legenda
─ ─ ─ průměr všech ORP (kromě Praha)
loading
TISK
i