• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Indikátor

Výpůjčky ve veřejných knihovnách na osobu
Public libraries loans per capita
ORP

Poskytovatel indikátoru: Ministerstvo kultury
Význam indikátoru z hlediska udržitelného rozvoje:
„Veřejná knihovna je místní branou do světa vědomostí a základním předpokladem celoživotního vzdělávání, nezávislého rozhodování a kulturního rozvoje jednotlivců i společenských skupin.“ (Manifest IFLA/UNESCO o veřejných knihovnách, 1994)

Knihovny navštěvujeme, abychom se inspirovali úspěchy či omyly druhých lidí, dozvěděli se více o moudrosti a chybách lidského ducha, uhasili své potřeby po vzdělání a poznání.  Knihovny jsou kulturními institucemi, které vytvářejí zázemí pro sebevzdělání, nabízející možnosti kvalitně využít volný čas, inspirující ke kultivaci zájmů a poskytující rozsáhlé spektrum jinde nedostupných informací.

základní informace
i
Každý indikátor v Sadě klíčových indikátorů je popsán informacemi ve shodné struktuře, kterou naleznete ve vzorovém indikátorovém (metodickém) listu ZDE.

Popis dat: Výpůjčky tištěných knih a dalších dokumentů na hmotném nosiči knihovny vykazují v ročním statistickém výkazu „Kult (MK) 12-01“ v oddíle č. 3. Zahrnují se sem výpůjčky knih, periodik, mikrografických dokumentů, kartografických dokumentů, tištěných hudebnin, zvukových, obrazových a zvukově obrazových dokumentů, elektronických dokumentů a jiných, které nelze z hlediska druhu dokumentu zařadit mezi uvedené, například normy, patenty apod. Výpůjčky knih se vykazují v podrobnějším členění, a to z hlediska typu literatury (krásná nebo naučná) a kategorie uživatelů (dospělí uživatelé, děti). Z celkového počtu výpůjček se zde samostatně vykazují prolongace a prezenční výpůjčky. Prolongace provedená na základě požadavku uživatele v knihovně nebo online se vykazuje jako další výpůjčka. Výpůjčka vázaného nebo ukončeného ročníku periodika je vykazována jako jedna výpůjčka, u průběžně docházejících periodik je výpůjčkou každý jednotlivý sešit nebo číslo periodika.
Zdroj dat: NIPOS
Správce: ÚŘAD Ministerstvo kultury
Poznámka ke zdroji dat:
Knihovny poskytující veřejné knihovnické a informační služby podle zákona č. 257/2001 Sb. lze rozdělit podle různých kriterií. Za důležité kriterium lze považovat dostupnost služeb pro veřejnost.

Rozdělení knihoven podle dostupnosti služeb pro veřejnost:

Veřejné knihovny – veřejně dostupné knihovny, které své služby poskytují všem. Čtenářský průkaz je nutný většinou pouze pro služby výpůjční. Podmínky jsou podrobně uvedeny v knihovním řádu knihovny. Organizují různé kulturní a vzdělávací akce dostupné všem zájemcům.

• Knihovny obecní, městské, krajské a národní – knihovny s univerzálním fondem, někdy i se speciální sbírkou vztahující se k určitému místu, regionu. Budují fond pro všechny věkové kategorie, včetně dětí. Krajské knihovny, Moravská zemská knihovna v Brně, Národní knihovna ČR a Vědecká knihovna v Olomouci budují fond na základě práva povinného výtisku tištěných dokumentů (regionální, celostátní). Knihovny zpřístupňují elektronické informační zdroje a dokumenty univerzálního zaměření, případně oborové zdroje související se zaměřením daného regionu nebo místa. Součástí nabídky jsou i služby pro minoritní skupiny obyvatel a znevýhodněné uživatele.
• Specializované knihovny – zaměřené na jednotlivé obory lidského vědění – knihovny technické, lékařské, právnické, pedagogické, zemědělské, potravinářské, muzejní atd. nebo knihovny Akademie věd ČR. Knihovny se specializovaným fondem jak tištěných, tak i elektronických dokumentů. Poskytují veřejné knihovnické a informační služby všem zájemcům o konkrétní obor, různá omezení mohou souviset s licenčními podmínkami jednotlivých zdrojů a dokumentů.

Vysokoškolské knihovny – knihovny se specializovaným fondem tištěných i elektronických zdrojů zaměřeným na zabezpečení vyučovaných oborů, nejen z hlediska získání informací, ale i rozvoje daného oboru v rámci výzkumných prací.

Specializované knihovny umístěné v neveřejných objektech – knihovny výrobních a obchodních organizací, výzkumných ústavů, nemocnic atd.

Zámecké knihovny.

Školní knihovny
Definice a metodika stanovení indikátoru:
Veřejnými  knihovnami  se  rozumí  Národní  knihovna  ČR,  Moravská  zemská  knihovna, krajské vědecké knihovny zřizované krajskými úřady a knihovny zřizované obcemi a městy.

Indikátor je koncipován jako počet výpůjček ve veřejných knihovnách na 1 obyvatele a je konstruován z údaje o celkovém počtu všech uskutečněných výpůjček (výpůjčky čtenářů domů, prodloužení těchto výpůjček, registrované výpůjčky do prostor knihovny).  V tomto počtu nejsou zahrnuty neregistrované výpůjčky z volného výběru (tj. počty knih, novin a časopisů, které si čtenáři i neregistrovaní návštěvníci četli v prostorách knihovny).

Údaj je vydělen počtem obyvatel dané obce (v tomto případě SO ORP) pro získání hodnoty indikátoru na osobu.
Jednotka:
počet/1 obyv.
Časová dostupnost dat (časová řada): 2019
Územní (prostorová) dostupnost dat: město, obec
Frekvence zjišťování dat: 1 x ročně
loading
loading


Legenda
V grafu jsou využity statistické míry polohy – kvartily.
Ty rozdělují hodnoty celého souboru (všech obcí či krajů) na čtyři části:
4. pásmo - 25 % nejnižších hodnot (poslední čtvrtina obcí/krajů)
3. pásmo - 25 % nižších středních hodnot (druhá nejnižší čtvrtina)
2. pásmo - 25 % vyšších středních hodnot (druhá nejvyšší čtvrtina)
1. pásmo - 25 % nejlepších hodnot (první čtvrtina obcí/krajů)
nulové hodnoty
území bez dat
Rok:  2019
Legenda
─ ─ ─ průměr všech ORP (kromě Praha)
loading
TISK
i