• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Indikátor

Podíl OZE na celkové spotřebě energie
Share of energy consumption from renewable sources

Využito v metodickém / strategickém dokumentu:
Sada klíčových indikátorů udržitelného rozvoje ORP
Význam indikátoru z hlediska udržitelného rozvoje:
Obnovitelné zdroje energie (OZE) lze obecně považovat za  "čisté" a šetrné k životnímu prostředí. Využívání a podpora OZE má své dva hlavní důvody. Tím prvním je fakt, že dříve nebo pozdějí dojde k vyčerpání fosilních paliv. Tím druhým je  skutečnost, že v současnosti jsou vypouštěny do ovzduší vysoké emise skleníkových plynů (a dalších znečišťujících látek) ze spalování fosilních paliv.
Platí ale, že negativní vlivy jsou  spojeny s výrobou jakékoliv energie, tedy i s obnovitelnými zdroji.

základní informace
i
Každý indikátor v Sadě klíčových indikátorů je popsán informacemi ve shodné struktuře, kterou naleznete ve vzorovém indikátorovém (metodickém) listu ZDE.

Popis dat: Strukturu vstupů pro výpočet indikátoru uvádí např. "Metodika výpočtu spotřeby energií na území obce a sestavení bilance základních emisí".  Metodika byla zpracována podle doporučené struktury navržené The Joint Research Centre při Evropské komisi. Metodika slouží ke zpracování analýzy spotřeby energií na území obcí, která tvoří vstupní data pro zpracování dokumentů, které předkládají města/obce po svém vstupu do evropské iniciativy Paktu starostů a primátorů – Covenant of Mayors.  Materiál vznikl za podpory institucionálního výzkumu ČVUT: SGS13/116/OHK1/2T/11 - Zvyšování energetické účinnosti na území obcí a měst a využití obnovitelných zdrojů energií (2013) (viz decisionlab.fsv.cvut.cz/files/Dokumentace_metodika_hlinsko.pdf).
Zdroj dat: Inventura spotřeby energie (ISE).
Poznámka ke zdroji dat:
Vhodým nástrojem pro získání dat je Energetický management města. tedy pravidelný a jednotný systém sledování a vyhodnocování spotřeby energie, který dodává podklady pro Energetického plán města. V ideálním případě informace má k dispozici energetický manažer města.
Definice a metodika stanovení indikátoru:
Stanovení spotřeby energií a následně emisí CO2 pro celé území města/obce je široká problematika. Energii spotřebovávají nejen budovy, které spravuje obec/město, ale zejména soukromé budovy obyvatel, místní průmysl a doprava. Neexistuje jediný způsob zpracování analýzy spotřeby energií na území obcí - lze využít např. přístup/metodiku, kterou používají města/obce po svém vstupu do evropské iniciativy Paktu starostů a primátorů – Covenant of Mayors. Tato metodika poskytuje postup a informační zdroje, na jejichž základě lze určit spotřebu energií na území obce. Základním vstupem do analýzy je tzv. Inventura spotřeby energií (ISE). Pro sestavení inventury spotřeby energií ISE je nezbytné rozčlenit spotřebu energií do kategorií průmyslová odvětví, budovy, zuařízení a doprava.  Dále je pro inventuru nezbytné zjištěnou spotřebu energie členit podle zdrojů (např. elektřina, plyn, uhlí….).  V konečné podobě inventury ISE jsou připravené spotřeby energií jak po sektorech, tak v členění na zdroje energie.

Obnovitelné zdroje energie jsou v podmínkách ČR nefosilní přírodní zdroje energie, tj. energie vody, větru, slunečního záření, pevné biomasy a bioplynu, energie okolního prostředí, geotermální energie a energie kapalných biopaliv. ISE obykle kategorizuje spotřebované OZE na: biopaliva, rostlinný olej, jiná biomasa, tepelná sluneční energie, geotermání energie.  

Indikátor je vypočítán jako podíl sumy spotřebovaných OZE ve všech identifikovaných sektorech na konečné spotřebě energie (suma spotřebovaných OZE / celková konečná spotřeba energie)

Pozn.: Konečná spotřeba je spotřeba paliv a energie zachycená před vstupem do spotřebičů, ve kterých se využije pro finální užitný efekt, nikoli pro výrobu jiné energie (s výjimkou druhotných energetických zdrojů).
Mezinárodní porovnatelnost:
Ano - pokud je použita mezinárodně přijatá metodika
Interpretace indikátoru:

Velikost podílu OZE na spotřebě energie je zásadní veličinou pro hodnocení udržitelnosti daného energetického systému. Teoreticky - z definice - jsou OZE jediným udržitelným zdrojem energie. Celkově by tedy jejich podíl měl stoupat, důležitou roli hraje i zastoupení jednotlivých druhů OZE (kvůli jejich různým dopadum na ŽP). V národním měřítku se podíl obnovitelné energie na konečné spotřebě energie podle metodiky EUROSTAT - SHARES se v roce 2016 pohyboval okolo 15 %. Pro splnění cíle, podle kterého by podíl OZE na hrubé spotřebě energie v Evropské unii měl v roce 2030 činit 32 procent, musí ČR zvýšit podíl OZE v tuzemské spotřebě minimálně na 22,5 %. Podle zástupců Komory obnovitelných zdrojů energie jde o nejnižší plánovaný podíl ze všech členských států EU (viz http://oenergetice.cz/elektrarny-cr/podil-oze-v-cr-se-musi-zvysit-na-225-aby-byl-dosazen-celoevropsky-cil-do-roku-2030/). Celorepublikově je největší část energií, které domácnosti spotřebovaly, určena k vytápění a nejrozšíře­nějším typem energie je elektřina. Tu využívají všechny domácnosti. Rozšíření zemního plynu stále brání malá plynofikace obcí, která je limitovaná vzdáleností od stávající trasy plynovodů. Problematickou dostupnost zemního plynu tak často vyvažuje častější využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE), mezi které patří nejčastěji palivové dřevo, pelety, tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy (a také častější užívání tuhých paliv). Domácnosti jsou sektor s velkým potenciálem - mohou instalovat malé fotovoltaické elektrárny na střechy, mohou instalovat kotle na biomasu, automatické kotle na pelety, solárně termické kolektory nebo tepelná čerpadla. Samozřejmě také různé kombinace těchto technologií.

Prezentace indikátoru:

Indikátor je číslo, prezentace tedy ve formě tabulky, grafu apod.

TISK
i