• naše weby..
  • ..
  • .

Mozaika metodik a indikátorů udržitelného rozvoje

Mozaika metodiky a indikátory
udržitelného rozvoje

Indikátor

Roční koncentrace polétavého prachu PM2,5

(méně je lépe)

základní informace

Popis dat: ISKO (ČHMÚ), Zdravotní ústavy

Kvalitu ovzduší lze sledovat pravidelně na území celé ČR prostřednictvím sítě měřicích stanic tzv. imisního monitoringu. Imisní monitoring v souladu se zákonem 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší je provozován MŽP, které touto  činností pověřil Český Hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Imisní monitoring je z větší části provozován jako tzv. automatizovaný imisní monitoring (AIM), kdy měření koncentrací probíhá přímo (on-line). Tzn., že stanice jsou osazeny analyzátory na měření koncentrací prašného aerosolu. Mimo údajů ze stanic imisního monitoringu ČHMÚ zajišťují měření kvality ovzduší i další subjekty na svých měřicích stanicích (ZÚ, VÚLHM, ČEZ...) – celkem se jedná o více než 200 stanic. Pro stanovení imisní situace v místě, kde není stanice AIM, se používá model rozptylu znečištění. Ten hodnotí imisní situace na základě klimatologických a meteorologických údajů a umožňuje výpočet znečištění ovzduší prachovými částicemi od velkého počtu bodových, liniových a plošných zdrojů znečišťování ovzduší.
Zdroj dat: ČHMÚ (ISKO), SZÚ, vlastní měření obce
Správce: Český hydrometeorologický ústavStátní zdravotní ústav
Poznámka ke zdroji dat:
Kvalitu ovzduší lze sledovat pravidelně na území celé ČR prostřednictvím sítě měřicích stanic tzv. imisního monitoringu. Imisní monitoring v souladu se zákonem 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší je provozován MŽP, které touto  činností pověřil Český Hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Imisní monitoring je z větší části provozován jako tzv. automatizovaný imisní monitoring (AIM), kdy měření koncentrací probíhá přímo (on-line). Tzn. že stanice jsou osazeny analyzátory na měření koncentrací prašného aerosolu. Mimo údajů ze stanic imisního monitoringu ČHMÚ zajišťují měření kvality ovzduší i další subjekty na svých měřicích stanicích (ZÚ, VÚLHM, ČEZ...) – celkem se jedná o více než 200 stanic. Seznam lokalit, kde se měří znečištění ovzduší - portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/locality/pollution_locality/index_CZ.html. Tabelární přehledy dat z automatizovaných stanic za rok 2017 jsou na portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/web_generator/tab_reports/automated/tab_2017_01_1Y_CZ.html.

Pro stanovení imisní situace v místě, kde není stanice AIM, se používá model rozptylu znečištění. Ten hodnotí imisní situace na základě klimatologických a meteorologických údajů a umožnuje výpočet znečištění ovzduší prachovými částicemi od velkého počtu bodových, liniových a plošných zdrojů znečišťování ovzduší.  Data zatím nejsou veřejně dostupná.
Definice a metodika stanovení indikátoru:
Data jsou měřena s hodinovým chodem hodnot pro každý den. Hodnoty jsou dále přepočítávány na denní průměry, dále na měsíční průměry a nakonec jsou roční průměrné koncentrace vypočteny zprůměrováním všech měsíčních průměrů pro daný rok (v případě více měřících stanic se ještě počítá průměrná hodnota ze všech stanic).
Indikátor je vyjádřen v hmotnosti suspendovaných částic (mikrogramy) v metru krychlovém vzduchu (m3).
Jednotka:
µg/m3 (mikrogramy v metru krychlovém)
Časová dostupnost dat (časová řada): Dle území
Mezinárodní porovnatelnost:
Ano (může existovat jiná interpretace hodnot vzhledem k jiným zákonným limitům apod.)
Frekvence zjišťování dat: 1x ročně (resp. zjišťování dat je průběžné, online – hodnota 1x ročně se týká indikátoru „roční koncentrace polétavého prachu PM2,5“ v daném území)
Interpretace indikátoru:

Zákon o ochraně ovzduší (201/2012 Sb.) statnovuje imisní limity pro ochranu zdraví lidí a maximální počet jejich překročení. V ČR je určen zákonný limit pro znečištění ovzduší pevnými částicemi (polétavý prach). Pro částice polétavého prachu o velikosti do 2.5 mikrometru (PM2,5) je stanoven maximální roční limit 25 mikrogramů na m3. Pozn.: Pro částice polétavého prachu o velikosti do 10 mikrometrů (PM10), je dán pro jednotlivý kalendářní den a to 50 mikrogramů v m3 vzduchu (µg/m3). Dnů s takto nadlimitním znečištěním ovzduší nesmí být více než 35 ročně. Je stanoven také limit pro maximální roční koncentraci PM10 a to 40 mikrogramů na m3

Členění indikátoru (podle pohlaví, příjmu, věku atd.): Ne
Spolehlivost indikátoru, nejistoty apod.:

Vysoká – naměřená a verifikovaná data

Prezentace indikátoru:

Číselný indikátor lze prezentovat pro jeden nebo více vybraných subjektů v číselné podobě (tabulka), sloupcovým grafem nebo prostorovým znázorněním v mapě.

TISK
i