Indikátor
Podíl nezaměstnaných osob (Obecná míra nezaměstnanosti)
Unemployment rate ČR
kraj
ORP
Nezaměstnanost je zásadní globální problém udržitelného rozvoje – jak ekonomický, tak sociální. Přes dílčí – krátkodobé nebo regionální a lokální – úspěchy se očekává, že globální míra nezaměstnanosti zůstane vysoká, protože stále ve světě roste počet pracovních sil. Pro mnohé rozvojové a rozvíjející se země se stává chronickým jevem tzv. nekvalitní zaměstnanost, Politické úsilí se musí zaměřit na to, jak překonat strukturální překážky růstu, včetně nerovností.
základní informace
Data jsou dostupná každoročeně za všechny obce v ČR, ale jde o nový ukazatel (eviduje se pouze od roku 2014) a není srovnatelný s předchozí „mírou registrované nezaměstnanosti“.
Podíl nezaměstnaných osob vyjadřuje podíl dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let ze všech obyvatel ve stejném věku. Za nezaměstnané se podle mezinárodně srovnatelné metodiky považují všechny osoby patnáctileté a starší, obvykle bydlící na sledovaném území, které v průběhu referenčního týdne souběžně splňovaly 3 podmínky ILO: - nebyly zaměstnané, - byly připraveny k nástupu do práce, tj., během referenčního období byly k dispozici okamžitě nebo nejpozději do 14 dnů pro výkon placeného zaměstnání nebo sebezaměstnání, - v průběhu posledních 4 týdnů hledaly aktivně práci (prostřednictvím úřadu práce nebo soukromé zprostředkovatelny práce, přímo v podnicích, využíváním inzerce, podnikáním kroků pro založení vlastní firmy, podáním žádosti o pracovní povolení a licence nebo jiným způsobem). Více: https://www.czso.cz/csu/czso/fd002a259d
%
Ne - v případě stejně konstruovaných indikátorů lze ale dobře využít pro mezinárodní srovnání (obecně platí, že míra nezaměstnanosti má dobrou vypovídací hodnotu o různých ekonomikách, tedy i pro srovnání České republiky se zahraničím. Ukazuje, jak velký procentuální podíl pracovní síly je volný na trhu práce.
Podíl nezaměstnaných osob vyjadřuje procentuální podíl registrovaných nezaměstnaných ze všech obyvatel v práceschopném věku. Lze jej tedy interpretovat například takto: každý desátý práceschopný obyvatel Ústeckého kraje je nezaměstnaný. Ministerstvo práce a sociálních věcí začalo tento ukazatel měsíčně zveřejňovat od listopadu 2012. Vychází z registrací nezaměstnaných na úřadech práce. Porovnává počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání (podle evidence pracovišť Úřadu práce ČR) s celkovým počtem obyvatel, přičemž je ovšem omezen na produktivní věk 15–64 let. Jmenovatel (počet obyvatel) pochází z bilance obyvatel, což je základní výstup demografické statistiky ČSÚ. Proti míře nezaměstnanosti jsou v tomto jmenovateli obsaženy také ekonomicky neaktivní osoby (např. studenti, důchodci, osoby na rodičovské dovolené). Podíl nezaměstnaných osob je proto vždy menší, než by byla odpovídající míra nezaměstnanosti. Vzhledem k tomu, že datovými zdroji jsou evidence, nemá podíl nezaměstnaných osob výběrovou chybu a údaje jsou dostupné až do úrovně obcí. Na druhou stranu nemá podíl nezaměstnaných osob odpovídající protějšek pro mezinárodní srovnání a může sloužit jen pro vnitrostátní použit (viz https://www.czso.cz/csu/czso/fd002a259d) Míra nezaměstnanosti má dobrou vypovídací hodnotu o ekonomikách, zejména pro srovnání České republiky se zahraničím. Říká, jak velký procentuální podíl pracovní síly je volný na trhu práce. Žádoucí je nízká/klesající míra nezaměstnanosti.


Podíl nezaměstnaných osob (Obecná míra nezaměstnanosti) - ORP - Porovnání v jednotlivých letech
V grafu jsou využity statistické míry polohy – kvartily. Ty rozdělují hodnoty celého souboru (všech obcí či krajů) na čtyři části: |
|
■ | 1. pásmo - 25 % nejlepších hodnot (první čtvrtina obcí/krajů) |
■ | 2. pásmo - 25 % vyšších středních hodnot (druhá nejvyšší čtvrtina) |
■ | 3. pásmo - 25 % nižších středních hodnot (druhá nejnižší čtvrtina) |
■ | 4. pásmo - 25 % nejvyšších hodnot (poslední čtvrtina obcí/krajů) |
■ | nulové hodnoty |
□ | území bez dat |
─ ─ ─ | průměr všech ORP (kromě Praha) |
